Svinjska kuga je najopasnija i najviše raširena zarazna bolest kod svinja Od nje mogu oboljeti sve svinje bez obzira na rasu, pol i starost.
Način prenošenja: Uzročnik je sadržan, pre svega, u krvi bolesnih svinja, a izlučuje se mokraćom, izmetom, sluzom iz očiju i iz nosa. Zdrave životinje mogu se zaraziti i dodirom (njuškanjem) sa bolesnim, ali najčešće se zaraze putem zagađene prostirke i hrane. — Bolest se često širi na zajedničkim pašama, pojilima i na sajmovima, a mogu da ju raznose svinjari, štocari, svinjarski trgovci itd. Tovilišta se obično zaraze kupovinom zaraženih životinja. Važnu ulogu kod prenošenja zaraze ima meso od bolesnih svinja. Zaražavanje nastaje ako se voda u kojoj je ovo meso oprano ili kuhinjski otpaci od takvog mesa daju zdravim svinjama (pomije itd.).
Znakovi bolesti: Bolesne životinje imaju groznicu, izgube prohtijev za jelom, iznurene su i mnogo leže. Očni kapci im pocrvene i zakrmelje. Neke povraćaju. Često nastupi zatvor, koji kasnije obično pređe u proliv. Kad se kreću, svinje se povode zadnjim delom trupa. Na raznim mjestima kože pojave se neki put crvene mrlje. Bolest traje obično do 7 dana. Od bolesnih svinja ugine 70 do 90%. Svinje koje prebole ne mogu po drugi put oboleti od kuge. One postanu otporne (imune).
Ponekad životinje boluju duže vremena: slabo jedu, imaju zatvor ili proliv, idu pogurenih leđa i nerado se kreću, mršaju. Na koži se često pojave kraste. Bolest može da se vuče nedeljama i mjesecima. Čim se bolest primeti, treba odmah podneti prijavu vlastima. Ljekovito cijepljenje i liječenje bolesnih životinja može da ima uspjeha samo na početku bolesti. Kasnije je bezuspješno.
Meso od bolesnih svinja, ako se pravovremeno zakolju, obično nije škodljivo po zdravlje, ali može da bude i opasno. Sem toga meso i mast od bolesnih svinja obično imaju miris po mokraći. Da li je meso dobro za ljudsku hranu ili nije, o tom odlučuje veterinar. Meso koje je nađeno upotrebljivim, može se puštati u promet samo pod nadzorom vlasti i to jedino u kuhanom stanju.